loading...
Abyste mohli používat BITCOIN pro platby či obchodování, je nutné mít založenou peněženku. Dá se buď použít klient, který se instaluje na počítač nebo mobilní telefon nebo použít internetovou peněženku. Dnes se podíváme na instalaci BITCOIN peněženky na Vašem počítači.
Pro správu BITCOIN peněženky můžete použít officiálního klienta Bitcoin-Qt. Tento klient má výhodu, že jedním z nejbezpečnějších. Hlavně proto, že ukládá nejen Vaši peněženku s adresami BITCOIN. To však na druhou stranu může být nevýhodou, protože může zabírat několik desítek GB prostoru na Vašem disku. Není tak vhodný pro mobilní zařízení, kde je diskový prostor omezený.
Druhou možností je použít některý z klientů bez historie transakcí. Odzkoušené a bezpečné jsou tyto varianty open source klienta – MultiBit a Electrum. Obě varianty jsou dlouhodobě používané, takže se dá předpokládat, že kdyby v nich byly bezpečnostní díry, už by se na ně přišlo. My Vám zde ukážeme instalaci klienta Electrum a v něm založení peněženky BITCOIN.
Jak založit peněženku BITCOIN pomocí klienta Electrum?
– Stáhněte si verzi klienta Electrum podle Vašeho operačního systému (pro MS Windows – Windows Installer nebo přenosnou verzi Portable).
– Po instalaci klienta spusťte a postupujte podle screenshotů.
Pro vytvoření peněženky zvolte Create new wallet a klikněte Next. Další dvě volby slouží k obnovení peněženky ze Seed (semínka) nebo pomocí šifrovacího klíče master public key.
Na další obrazovce se zobrazí Seed (semínko), které se skládá z 12 slov a ta slouží k obnovení Vaší peněženky v případě havárie počítače. Tato slova si zapište a neztraťte. Zkopírujte si je CTRL+C do schránky budete je potřebovat v další části. Pro mobilní zařízení zde můžete využít i QR kód.
Na této stránce vložte slova z předchozího kroku buď CTRL+V, jestli jste si je zkopírovali nebo je prostě vypište. Klikněte Next.
Zde zadejte heslo pro šifrování Vaší peněženky. Doporučuji zadat kvůli bezpečnosti. Jinak nebude peněženka šifrovaná. Heslo si také poznamenejte.
V této části zvolte Auto Connect. Druhou volbou budete muset pokaždé volit server, ke kterému se budete připojovat. Servery vedou pouze historii Vašich transakcí. Samotnou peněženku máte uloženu v počítači.
Nyní máte založenou BITCOIN peněženku. Klient Vám automaticky vygeneroval 5 Vašich BITCOIN adres, které se pak používají k platebním transakcím. Seznam Vašich adres najdete na záložce Receive. Ke každé adrese si můžete napsat popis. Adres můžete mít kolik chcete. Adresy nemusíte opisovat. Stačí kliknout pravým tlačítkem myši a dát volbu Copy to Clipboard. Pak ji na libovolné místo vložíte pomocí klávesové zkratky CTRL+V.
Nyní máte k dispozici plně funkční BITCOIN peněženku včetně pěti adres. Pokud potřebujete více BITCOIN adres, je nutné zvýšit tzv. GAP limit. Ten je automaticky nastavený na 5. Zvýšení gap limitu provedete na záložce Console zadáním příkazu „wallet.storage.put(‚gap_limit‘,100)“. Číslo udává požadovaný počet adres. V našem příkladu získáte 100 BITCOIN adres.
BITCOINy můžete nakupovat na různých burzách za různé měny. Jednodušší a pomalejší způsob je získat je od různých firem zadarmo. Projekty FREEBITCOIN či HOTSWAP Vám každou hodinu nabídnou k přepsání Captcha kód a za to pak odměnu v BITCOINech. BITVISITOR Vás nechá vydělávat za shlédnutí stránek. COINAD je klasická klikačka, ale vyplácí v BITCOINECH. Potřebujete akorát jednu ze svých BITCOIN adres. O způsobech získávání či vydělávání BITCOINů si povíme v dalších článcích.